її головне місто та його місця
Бока-Которська затока є найкрасивішою частиною Чорногорського узбережжя і за своєю красою, просторістю і розкішним рельєфом вважається однією з найцікавіших природних пам'яток у світі. Згідно з методом формування, геологи стверджують, що це фіорд, що виник в результаті танення льодовика.
Ловчен з одного боку, і барвисті півострова Врмці і Луштіци з іншого боку заокруглюють затоку і надають їй вигляд озера з неповторним шармом. Фактично, море висохло на 20 миль вглиб материка і створило дві мальовничі затоки (Котор і Рисан), вхід в які пролягає через протоку Вериге. У цьому районі ростуть всі види рослин, що характерні для м'якого південного клімату.
Неповторна краса Боки Которської відбивається в нескінченному розмаїтті. Которська затока створює унікальний контраст між високими оголеними скелями і ущелинами, зеленими пагорбами і живими берегами. Залив Рисан дійсно виглядає як скандинавський фіорд, а Вериге як Босфор, а узбережжя від Вериге до Герцег-Нові не поступається французькій Рив'єрі. Неймовірну насолоду можна відчути в цих місцях. Так, весняним днем можна легко одягнувшись насолоджуватися красою моря, споглядаючи крижані вершини Ловчена, або навпаки, ― з крижаних вершин Ловчена дивитися на літо у його підніжжя.
Не випадково, провідна фігура Романтизму, англійський дворянин, поет і політик, Джордж Гордон Байрон, коли побачив Боку, сказав:
"При народженні нашої планети, найкрасивіша зустріч землі і моря відбулася на чорногорському узбережжі"
Ці місця прекрасні не тільки завдяки географічній красі, це також гарна і розкішна культура і традиція, які виникли і розвивалися тут; і саме в цих краях виросли видатні особистості.
Моряки Котора, Прчані, Доброти, Рисана і Пераста пливли по всіх морях і океанах один за другим. Таким чином світ приходив на ці землі в духовному і матеріальному сенсі.
Хіба це не вражаючий факт, ― Бокель Іво Вісін з Прчані проплив на вітрильному кораблі навколо світу. Його подорож тривала з 1852 по 1859 рік, точніше 7 років, 6 місяців і 19 днів, і корабель, який плавав по світу, називався "Сплендідо" і був типу бриг.
Не випадково, і також маловідомо, що Бока ― це місце, де здобували освіту і морські навички представники першого покоління морських офіцерів імперської Росії.
Тут важливо згадати Матію Змаєвіча (1680-1735) ― прославленого адмірала російського флоту. Він народився в Перасті, де навчався в початковій і морській школі. Він почав свою морську кар'єру на кораблях свого батька, капітана Крста, відомого моряка, судновласника і досвідченого воїна в сутичці на морі проти турків і піратів. Матія показав себе в морській практиці як чудовий експерт і воїн. Будучи ще юним, в своєму будинку в Перасті, він зустрів Петра А. Толстого, посланника російського імператора Петра Великого, який відвідав Істрію, Далмацію і Боку Которську з наміром ознайомитися з цими прибережними районами. Життєві обставини привели Матію Змаєвіча в Дубровник, а звідти він відправився в Константинополь, де главою російського посольства був саме Петро Толстой, з яким він познайомився близько десяти років тому в Перасті. Толстой прийняв його на службу в посольство і присвоїв йому звання капітана. Толстой відправив Змаєвіча в Росію після того, як він особисто йому здав іспит з кораблебудування і вітрильного спорту в Карлових Варах в 1712 році. Імператор присвоїв йому звання капітана бойового корабля I рангу. Він був розміщений на флоті галер, під командуванням головнокомандуючого адмірала Апраксина і брав участь в Гангутській битві (Ханко) на півдні Фінляндії. Змаєвич командував першими галерами. У дуже вмілому маневрі йому вдалося оточити і захопити шість шведських галер і один фрегат. 1719 рік приніс йому звання контр-адмірала і наказ атакувати узбережжя Швеції флотом галер. Сотні торгових селищ він перетворив на згарища. Головнокомандувач адмірал Апраксин проводив операції на суші, а Змаєвич на морі. Похід на початку 1721 року, в якому Змаєвич прославився в третій раз, змусив Швецію укласти мир з Росією. Домінування на Балтійському морі було завойовано Росією. Змаєвичу було присвоєно звання віце-адмірала. Після війни Змаєвичу доручили реконструкцію і будівництво флоту. У свій час він був командиром Петроградського порту і членом Адміралтейської колегії. Він був нагороджений царською золотою медаллю і золотою відзнакою, він також отримав три прапора (два російських і один шведський). Катерина Велика нагородила його в 1725 році орденом Олександра Невського і присвоїла йому звання адмірала. У 1728 році він був призначений головнокомандувачем в Таврово, де він і помер. Похований у Москві з усіма військовими почестями.
Відомі імена, народжені різними епохами суспільного розвитку,― численні. Але є одна істина, яка пов'язує їх, ― всі ці люди були громадянами світу, а Бока, з якої вони походять, була світом, мережею культур і природних красот. Для знайомства з відомими персонажами, культурою і природною красою цього регіону одного людського життя недостатньо. Бока живе присутністю в ній.
Мало міст, в яких цивілізація вже давно почала торувати свій шлях, як у Которі і його околицях. Збереглися численні пам'ятники духовної і матеріальної культури, які свідчать про давні традиції цього місця, про які, на жаль, мало хто знає.
Протягом століть патиноване місто приховує в собі незвідане багатство духовних і матеріальних пам'яток культури.
Місто, яке було перехрестям доріг і кінцевою зупинкою багатьох моряків, які несли в нього світ. Це місто оточене суцільними мурами, побудованими за часів Візантійців, Неманичів і Венеціанців. Стіни висотою до 20 м і товщиною до 10 м. Стара фортеця на пагорбі Святого Іоанна (260 м) височіє над містом. Фортеці міста Котор є унікальним прикладом фортифікаційної архітектури в Європі. У місті троє воріт: 1. «Ворота в море», відремонтовані в стилі ренесанс в 1555 році, ведуть до міської набережної і узбережжя; 2. «Річкові ворота», оформлені в тому ж стилі в 1540 році (в пам'ять про перемогу над флотом Хайрудіна Барбаросса), ведуть до Рисана і Герцег-Нового; 3. «Ворота біля Гурдіча», також реконструйовані в кінці 17-го століття, ведуть до Трійці, тобто до перетину доріг в напрямку Цетинє, Будви і Тівата. Місто характеризується численними площами, меншими й більшими, і вузькими звивистими вулицями. Найбільша і архітектурно найпростіша ― «Площа зброї», вхід до якої з головних воріт на узбережжі. На ній знаходиться кілька цінних старих будівель: ренесансний Княжий палац, барокова вежа з годинником XVII століття, побудована на місці середньовічної башти тортур, яка має форму кам'яної піраміди, піднятою на прямокутній колоні, яка традиційно є стовпом ганьби. Також дуже красива площа, на якій побудований ренесансний палац Піма в стилі бароко, з терасою, яка підтримується двома архівольтами, і з найдовшим балконом на узбережжі Адріатичного моря.
У місті Котор знаходиться Морський музей, в якому зберігаються численні колекції зброї, старовинних народних костюмів, моделей і фотографій човнів Боки.
Велике значення має Історичний архів, в якому документація зберігається з 1326 року (час правління Стефана Дечанського).
Собор Св. Трифона є наймонументальнішим пам'ятником цієї місцевості. Він був побудований у 1166 році, тобто за 326 років до відкриття Америки і за 254 роки до початку правління Венеціанців в Которі. Він старший за церкву Святого Павла в Лондоні на 544 роки, і Нотр-Дама в Парижі на 69 років, від Успенського храму в Москві на 313, від Базиліки Святого Петра в Римі на 460, він існував за 17 років до Студениці, і за 169 років до Високих Дечан. Не тільки тому, що він був створений до багатьох соборів в Європі, але і за своєю архітектурою, декоративною скульптурою, склепінням, фрагментами фресок XIV століття, ― він представляє собою безцінну культурну та історичну пам'ятку і є частиною світової культурної спадщини. Також у Которі серед інших: церква Св. Луки 1195 року, церква Святої Марії, оновлена в 1221 році, церква Святого Павла 1266 року, церква Святого Миколая 1344 року, церква Св. Клари з францисканским монастирем, в якому є бібліотека, яка містить близько 20 000 книг і 50 інкунабул (найстаріші друковані книги до 1500 року).
Найцікавіші палаци в Которі: Палац Буча (XIV століття); Палац Драго (XV століття); Пімський палац (XVI століття); Палац Бізанті (XVII століття); Палац Грубонє (XVII століття, з вбудованим гербом старої Которської аптеки, заснованої до 1326 року); Палац Вракʼєн (XVIII століття).
Продовженням цього міста пам'ятників, північного узбережжя Которської затоки, є село Доброта, яке фактично є копією Котора в серії невеликих населених пунктів протяжністю близько 7,5 км Доброта. Воно багате красивими і великими бароковими палацами і будинками з мотивами вітчизняної і світової архітектури. Палац Тріпковіча і Палац Дабіновіча виділяються найбільше. Дві з церков є найбільш важливими в Доброті: церква Святого Стасія і церква Святого Матвія, які зберігають дорогоцінні спогади про минуле, художні картини, срібні предмети і знамените Добротское мереживо.
Продовження Котора з іншого боку, на західному узбережжі Которської затоки, відбивається в приморському селі Прчань. Це місце ― старе морське гніздо. Вся його історія була написана на морі. Протяжністю близько 4 км Прчань також має цінні культурно-історичні блага. Морське минуле залишило сліди в численних палацах і церквах. Серед палаців виділяється готична будівля «Три сестри» разом з легендою про нещасну любов трьох сестер, котрі закохалися в одного хлопця. Церква Богородиці в Прчані є унікальним прикладом спадкоємності художньої творчості з давніх часів до наших днів. У ній останні роботи вітчизняних художників додаються до старих робіт відомих зарубіжних майстрів. Цей храм є поєднанням релігійної культури і історії цього місця.
Виняткові кліматичні умови дали цій місцевості статус курорту. Бальнео-кліматологічний інститут Белграда виявив, що в якості лікувально-профілактичного засобу можна використовувати сам клімат, сонячні та повітряні ванни, а також ванни з природною холодною і гарячою водою, які є відмінною характеристикою цього місця ― Прчань. Умови цієї місцевості надзвичайно корисні для природного лікування таких захворювань як: бронхіальна астма, бронхіальна ектазія і хронічне обструктивне захворювання легень. Практика показала, що в 90% випадків відбувається одужання або поліпшення стану здоров'я. Крім того, вплив цього клімату на здоров'я людини є корисним в цілому.
Зустрічаються місця з однаково багатою історією і культурою. І однаково багата культура і історія Пераста і Рисана, ― діамантів в кільці Боки-Которської.
Всі мандрівники, відомі світові письменники і публіцисти захоплювалися цим кільцем. Вони писали, що Бока є одним з найкрасивіших і чудових місць у світі. Бока ― це благо для художників, поетів і письменників. Художники зачаровані витворами тутешньої природи, адже в природі Боки і її людей існують невичерпні джерела натхнення. Чудово написав про Боку наш славний Стефан Мітров Любіша. Поет Алекса Шантич називає Боку "нареченою Адріатики», Нєгош, зачарований її красою, подарував їй кілька чудових віршів, а краще за всіх поетично звернувся до Боки друг Нєгоша Люба Ненадовіч: