Про Дурміторе

Самий екзотичний гірський літній курорт

Дурмітор ― найкрасивіший і найекзотичніший літній гірський курорт Чорногорії. Він був проголошений національним парком завдяки красі озер, глибоких каньйонів, вершин, покритих снігом, величезних листяних і вічнозелених лісів, густих пасовищ.


Разом із Проклетієм, Дурмітор ― найвищий масив Динарської гірської системи. Це на тисячу метрів вище його підніжжя, яке знаходиться на рівнинній гірській місцевості на висоті 1500 метрів над рівнем моря та в яке врізані круті і глибокі русла річок Піва, Тара, Сушиця та Комарниця, і всі вони є витоками річки Дрина.



Перший погляд на Дурмітор є прекрасним, незалежно від того, з якого боку ви знаходитесь. Якщо ви їдете з напрямку Плевля (перетинаєте міст на Джурджевич-Тарі), він такий же красивий як і напрямку Нікшича через Крнова, що відомий штормами та сніговими вітрами. Ви прибуваєте на величезне плато, де вас зустрічають гігантські вершини Дурмітора, високо в хмарах. Цей гірський регіон також називають «високогір’ям озер», оскільки регіон Дурмітор найбагатший на малі озера на Балканському півострові. Є понад двадцять таких озер, які походять з колишніх льодовиків і їх можна зустріти на висотах від 1400 до 2200 метрів над рівнем моря. Найбільшими та найпривабливішими є: Чорне озеро, Валовіто, Почанське, Вражʼє, Срабля, Риблє та Зміїне озеро. Чорне озеро під масивом Медвед, що на 700 метрів вище поверхні озера, є найкрасивішим. Воно складається з великого і малого озер. Озеро завдовжки близько 450 метрів і шириною близько 260 метрів, і з'єднане з великим озером, яке завдовжки 830 метрів і шириною близько 520 метрів. Чорне озеро має глибину близько 48 метрів, оточене густим вічнозеленим лісом і дуже багате на форель.



Найвища вершина Дурмітора ― Баботов Кук або печера Чіріна, справжня кам’яна піраміда висотою 2522 метри; потім Шлєме (2477 м), Прута (2393 м), Соє (2388 м). Інші вершини: Малін Богаз, Савін Кук, Кобіля Глава, Медвед і Црвена Греда. Краєвид з цих вершин на долини, ущелини, улоговини та круті скелі, а також чотири звивисті гірські річки та численні снігові схили, які влітку можна використовувати для катання на лижах, ― незабутній. Барвисті «пояси» ― це, мабуть, найкрасивіша частина масиву Дурмітор. Ці скельні шари, що простягаються знизу до верху, виглядають дивовижно. Надзвичайно привабливою є крижана печера, розташована на висоті 1900 метрів і пишно прикрашена сталактитами і сталагмітами. Одне з «чудес природи» ― Савині води, ― джерело на висоті 2000 метрів, найвище джерело в нашій країні.



Полювання на Дурміторі дуже розвинене. У лісах та на його скелястих схилах живуть різні види диких тварин. Є ведмеді, кабани, косулі, лисиці, зайці... Різні види диких птахів можна зустріти на озерах взимку та влітку. Під час суворих зимових місяців дикі тварини часто спускаються в села і більші поселення, рятуючись від снігопадів..


Біля підніжжя Дурмітора, біля Чорного озера, на великій висоті, знаходиться невелике мальовниче містечко Жабляк. Воно було побудоване у 1871 р. на величезній висоті Балканського півострова (1450 метрів). За часів Визвольної війни партизанський штаб деякий час знаходився на Жабляку під час 4-ї та 5-ї ворожих наступальних дій.


Жабляк має альпійський клімат; середньорічна температура повітря 5°С. Сніг присутній протягом 120 днів у році, а здоровий гірський клімат, романтичні зими, річки, озера та краса ландшафту надають Жабляку дуже важливе місце в туристичній економіці Чорногорії. Жабляк ― центр зимового туризму і відправна точка для туристів, які піднімаються на його вершини та відвідують його озера, гірськолижні курорти та літні пасовища. Над цим природним парком, на висоті 1465 метрів, знаходиться готель Дурмітор, побудований у стилі гірських будинків.



Неподалік Жабляка, поблизу села Явор'є, є гігантське дерево, яким люди з цієї місцевості дуже пишаються. Сотні юнаків і дівчат можуть танцювати «коло» під його кроною, не намокнувши навіть під сильним дощем. Величний Дурмітор та його околиці сьогодні стануть одним із центрів інтенсивно розвиненої туристичної економіки.